Někdo je rád a považuje to za super věc - pejsci jásají a vítají pánečka, poskakují kolem něho, i na něj. Někomu to naopak vadí, protože má na dvorku třeba dva psy a sousedi pak už vyhrožují. Co s tím? Možná Vás překvapí jednoduchá řešení.
1. nejlepší je vybrat si místo, kde psi uvidí jak přicházíte. (je nesmysl tento trik trénovat, za velkými vraty, psi Vás musí vidět). Zmizte jim na chvíli z očí, za pár minut jděte směrem k nim. Jakmile zaštěkají, otočte se "čelem vzad" a odejděte. Toto opakujte třeba půl hodiny, jakmile ztichnou, otočte se a běžte k nim. Štěknou, otočit a opět pryč. Poprvé se Vám může stát, že odejdete třeba i 100m daleko, protože Vás díky štěkotu vyženou od branky kam až to půjde. Postupně si pak sloučí situaci: "štěknu - odejde", neštěkám přijde. Je jasné, že je to nenaučíte během prvního dne, ale nám se to povedlo během 2 dnů :-) Pak už jen pilujete, protože i po týdnu to zkusí a štěknou.
2. nemluvte na ně při příchodu, tím jen podporujete jejich nadšení. Naučte je přivítat Vás v klidu. Času na vítání je přeci jen dost po odložení nákupu :oP
3. Skáčou na Vás? Přijďte za branku dovnitř, nedívejte se na ně, dívejte se jinam. Popojděte až na místo, kde byste je chtěli vítat (klidně si mezitím odložte tašky). Teprve pak na ně mluvte a hlavně: nedávejte jim odměnu, protože se jen vítáte. Dáte-li odměnu, budou se na Vás příště zase móóóc těšit, a je možné, že se opět naučí radostí při Vašem příchodu štěkat (myslí si, že jim jde zase piškotek, buřtík apod). Tímto přivítáním na určitém místě se odnaučí skákat. Postupem času, zjistí že vítací místo je prostě jinde než u branky. Toto se bude hodit, když máte plné ruce tašek z nákupů, nebo pokud prší a psi jsou špinaví.
4. Pamatujte, že bígla naučíte za pamlsek skoro cokoliv.
Jak vypadala praxe u nás?
První den jsme se blížili k brance asi půl hodiny, vždy když jsme se blížili, Ruffík radostí štěkal. Pak mlčel, když jsme poodešli.
Druhý den opakování - absolutně to samé.
Třetí den - TICHO :-) Fakt.
Čtvrtý den? TICHO :-)
Tyto odpovědi neopisujeme z jiných webů, vycházíme z naší praxe, někdo poradí a když to zabere, napíšeme to sem. Třeba se Vám budou nevšední rady hodit. Myslíme, že to asi nezabere na smečku 10 psů, ale pro 1-3 psy určitě.
—————
Kolikrát jsme se potkali se situací, že psi čekali u branky a my měli pocit, že bychom měli jít do branky jako páníčci první. Je to opradu tak?
Úvaha: Psi jsou zvyklí žít ve smečkách. Vedoucí smečky vede ostatní v lovu, ale neznamená to, že když se vrací, ostatní čekají před dveřmi než přijde.
Tudíž, je dost situací na to, abychom se chovali jako vůdci smečky, ale vstup do dveří mezi ně nepatří. Psi jsou všude rádi první a přeci jim tu radost nebudeme kazit... Co vy na to? Sami to zvažte, my jsme rádi, když našim mazlíkům nebudeme při návratu kazit pocit toho, že můžou mazat ihned k misce s vodou. Nebo když jako první zjistí co je nového za brankou a zajistí případného nepřítele, aby nás s paničkou nepřepadl :-)
Proto jsme přesvědčeni, že zde není místo pro dokazování toho kdo je pánem a pes může do dveří jít jako první.
—————
Pokud máte loveckého psa, občas se setkáte s malou hnisající rankou od plotu, drátu, hřebíku apod. Na www.CoursingBrno.cz jsem našel velmi zajímavou diskusi, která v praxi opravdu funguje:
Hele a proplachovani injekcni strikackou jsi zkousela?
Jestli ne, kup vetsi injekcni strikacku, naber do ni betadinu (od druheho dne jsem betadinu redivala vodou) a pod tlakem to vysplichni cele primo do to rany.
Tim, jak to tam nahrnes pod tlakem, tak se to vetsinou dostane i do tech nejzazsich mistecek a pekne se to cisti. Ja jsem vetsinou ty prvni dny ranu proplachovala 2-3x denne.
Agus jednu dobu byla vecne od nekoho dorvana nebo si sama rozparala hrudnik, nohu a tak, takze ja uz pak na veterinu jezdila az s tim, co bylo potreba sit.
a po pár dnech reakce (fenka celý den ležela se zánětem v rance po vycházce):
jo, Jani, přesně tak s tou stříkačkou přesně jak jsi mi říkala,... no a co myslíte, že v sobotu ráno??? Giordinka skočila šipku z postýlky, schody seběhla jako vždycky, na zahrádce ji chytl rapl a začala dělat takové ty štěněčí okruhy s tlapkama roztaženýma ke hře, pak skočila na Martina a začala ho tahat za tkaničky u tenisek... no prostě normálka Giorda takže ťuk, ťuk, jednodení nemoc zažehnána...
dnes jdeme na kontrolu, to se pan doktor bude divit. horší, že nevím jak ji ten týden udržím v klidu když jí už nic není že...
Tak kdyby vás to třeba někdy potkalo, doufám, že Vám tato malá rada pomůže. Máte-li jiné typy, sem s nimi, občas se hodí babiččiny rady, né...
—————
Neustále se potýkáte s klíšťaty? My téměř denně. Tedy u psů. Hagy je očkovaný, pravidelně a tak je to celkem v pohodě. Proč o tom ale píšu, našli jsme celkem zajímavou pomůcku na klíšťáky :-) Je to jen jakýsi háček, na konci je vidlice do které se klíště navlékne a pomalu odtrhne od psa nebo se stále doporučuje točit, tím nic nezkazíte. V Brně v prodejně maxCanin.cz (nevím zda to nabízí i na jejich e-shopu), jsme našli tuto sympatickou pomůcku a určitě jí musíme doporučit. Skvělé řešení oproti klasickým pinzetám či motáním prsty proti směru hodinových ručiček, utápění ve stolním oleji apod. Klikněte třeba sem pro informaci jak to funguje, to je jediné co jsem našel: www.otom.com
Jen připomenu, nejsme dealeři. Zkrátka když něco funguje, proč to nedoporučit.
PS: trénovat to můžete i na Vás :-)
—————
Už u Hagyho jsme si všímali jak tahá pelech z boudy. Teď to dělá i Ruffík. Pokud však jsme si všimli dobře, většinou se snažil o přemístění pelechu na místo, kde dobře vidí a kde má sluníčko či sucho. A to je myslím hlavní důvod proč se toto děje. Není tedy příčinou to, že by si chtěl hrát se svým pelechem, ale z nouze ctnost, že nemůže najít místo kam si lehnout a které by splňovalo jeho představy o klidné relaxaci. Jetště bývá jeden důvod, bígl si chce lehnout do boudy, ale nééé na ten mokrý pelech. Bígl není totiž hloupý jak si mnozí nekynologové myslí.
Jak toto vyřešit? Sáhli jsme po paletě, která se válela v kůlně. Na tu jsme položili koberec, ořízli na míru. Pár hřebíčků a je to. Koberec nesmí mít dlouhé chlupy, nejlépe je najít tmavý a zátěžový. Rychleji po dešti proschne. Ještě je pak vhodné zespodu nalepit polystyrén, protože odspodu to pak neprofukuje.
A výsledek? Pelech je ráno opět venku! Nesmějte se. Bígl nemá rád mokro v boudě, kord né náš Ruffík. Přesto se to zlepšilo asi o 80%. Když je sucho, paletu položíme, bíglíci si spokojeně spí a mají na ní výhled. Pokud prší, jen jí zvedneme. Pelechy mají už dva, pokud prší jeden schne a druhý den pak oba prohodíme, aby proschnul ten druhý.
Navíc jsme si pořídili stříšku nad vstupní dveře. Většinou ti dva naši hladoví sedí před dveřmi a čekají klidně v dešti. Teď už alespoň sedí v suchu. To že jsou hladoví u bígla asi nezměníme. Ještě přemýšlíme o misce proti hltání, Ruffík je jako vakuový vysavač. To je fakt fofr! myslím, že ani do tří se nestihne počítat. Je jako zrychlený film.
—————
zkuste si coursing v Brně: www.coursingbrno.cz
"Coursing je pro psy ideálním druhem pohybu a zároveň především zábavou. Je to běh psa v přirozeném terénu, často i s přírodními či uměle dosazenými překážkami, za umělou návnadou, kdy pes posiluje nejen svou fyzickou zdatnost, obratnost, ale především i jeho inteligenci, kdy za obrovského nasazení zdolává dané úseky dráhy a v neposlední řadě má podobně jako další kynologické aktivity pozitivní vliv na Váš vztah s Vaším čtyřnohým přítelem.
A škoda, že zrovna Vašeho pejska se netýká?!?
OMYL, na coursingových drahách nevidíte běhat pouze chrty. Běhají pejsci všech ras a všech velikostí od těch opravdu nejmenších, až po skutečné obry jako např. rhodéský ridgeback, zlatý retrívr, německý ovčák, boxer, pudlíci všech velikostí, francouzští buldočci, novofundlandští psi, australští ovčáci, stafbulíci, basenji, parson russel teriéři, jezevčíci, trpasličí pinčové, gordonsetři, bullmastifové atd. a samozřejmě i kříženci všeho možného i nemožného, již výše zmiňovaní chrti všech ras a další a další."
Tolik se o coursingu zmiňují na www.coursingbrno.cz, kde jsme mezi členy.
Co na to náš bíglík? No nebyl to špičkový závodník se super bicáky :-) Ale okruh, který zaběhl mu dal pohyb, pocit uspokojení, že nakonec návnadu dohnal a dostal nás do přírody. Je to príma dopoledne mezi ostatními pejsky a uvidíte, že je to fajn. A z fotek je ta radost z pohybu myslím velmi znát, co vy na to?
—————
Přesně dle informací z chovatelské stanice z Brány Krušnohoří jsme dávali najevo, že Hagy je prioritou. Dostává první najíst, prvního ho vítáme, kokína dostává jako první. Zkrátka Ruff musí cítit, že je Hagy číslo jedna a snažit se o naši přízeň. Na druhou stranu se nesmí nic přehánět, aby si Ruffík nezačal žít svůj život, a tak když je to možné a Hagy se nekouká, mazlit se, mazlit se a mazlit se!
jinak je to celkem o nervy jak si hrají a zápasí, Ruffíkova hlava v Hagyho tlamě je již pohodovým zážitkem. Občas si Hagy na Ruffíka sedne, jindy si z něj udělá přítelkyni a trtká,... Oproti tomu Hagy má každý den Ruffíka jako naušnici přicvaklého k uším, neustále odolává Ruffíkovo výpadům proti nepříteli, to znamená neustálé kousání, skákání zezadu na záda, kousání do Hagyho žgraní. No je toho dost.
jinak to jde :-)
—————
oficiální stránky: www.meoe.hu
doporučujeme zadat nejdříve https://www.google.cz/language_tools?hl=cs, pomocí této stránky můžete anglickou verzi MEOE přeložit do češtiny. (Při pokusu z Maďarské verze nebyl překlad moc srozumitelný). Najdete zde termíny výstav, odkazy (bannery na zajímavé akce) a hlavně ve spodní části lze stáhnout univerzální formulář na veškeré výstavy pořádané v Maďarsku kynologickým klubem MEOE. Zde vyplníte data co potřebujete, nezapoměňte v hlavičce napsat název akce na kterou se přihlašujete.
Formulář pošlete s podpisem na jejich e-mail, zaplaťte poplatek, o kterém se dočtete též na stránkách MEOE. Nečekejte odezvu, potvrzení Vašeho e-mailu. Jen vyčkejte asi týden dva před výstavou, přijde automaticky přihlažovací zpráva. My jsme třeba celou dobu čekali až nám někdo potvrdí jestli přihlášku dostali, zda můžeme přijet a nevěděli jsme ani kolik platit. Nakonec jsme na místě zaplatili za psa a štěně na dva výstavní dny 170EUR, plus 5EUR každý den za parkování v areálu (to se týká CACIB v Debrecenu)
pokud vystavujete štěně, dejte si pozor v hodnocení na maďarskou větu BEBY BISBE JAVASOLT což znamená, že Vaše štěně je navrženo na titul nejlepší štěně, takže né jako my ukončit parný den a jet na pension či domů, ale počkat si na finále, kde máte šanci získat pohár. Případně v jiné třídě JAVASOLT - v překladu "navržen...." asi tedy postupujete dál do finále.
PS. hledáme dobrou duši na překlad hodnocení na Maďarských výstavách,... Děkujeme
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————